Zadośćuczynienie za śmierć ojca

Odszkodowanie za śmieć ojca
Śmierć ojca nieraz pozbawia rodzinę głównego żywiciela.

Dzieci z ojcem wiąże jedna z najsilniejszych więzi rodzinnych. Zwykle im dziecko jest starsze, tym ta więź staje się coraz mocniejsza. Bardzo często córka jest najukochańszą córeczka tatusia, a ojciec upatruje w niej swojego ideału. Z synami te więzi umacniają się nieco inaczej i w późniejszym wieku, kiedy to ojciec uczy syna jeździć rowerkiem, później motorem, czy samochodem, a następnie pomaga w remoncie mieszkania, przeprowadzce, itp.

Uzyskiwanie odszkodowania za śmierć ojca nie jest łatwe dla nikogo. Z jednej strony należy uszanować pamięć po tragicznej i zwykle nagłej śmierci, a z drugiej dowiedzieć się o panujących relacjach pomiędzy córką czy synem a ojcem. To wszystko jest niezwykle istotne, gdyż odszkodowania którego się dochodzi jest to świadczenie za ból, za cierpienie, za utratę osoby bliskiej i utratę relacji – często mówi się o nim zadośćuczynienie za śmierć ojca.

Powszechny Zakład Odszkodowań będzie w stanie pomóc tylko finansowo i życia nikomu nie przywrócimy. Jednak jest to świadczenie, którego zadaniem jest zadośćuczynienie za utratę ojca i niestety nie jest przeliczalne, jednak prowadząc sprawę o odszkodowanie za śmierć ojca Sąd będzie musiał wycenić tą stratę w sposób bezwzględny i finansowy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile może wynosić odszkodowanie za śmierć ojca, ponieważ uzależnione jest to od bardzo wielu czynników takich jak: wiek ojca i jego stan zdrowia, wiek dziecka, to czy mieszkali razem, jak często się spotykali, rozmawiali ze sobą, dzwonili do siebie, jak wspólnie spędzali czas, itp.

Po śmierci ojca dochodzić można odszkodowania w skład którego wchodzi zadośćuczynienie za utracone relacje, odszkodowanie za poniesione koszty związane w pogrzebem, itp., ale również renta dla dziecka (ta renta jest niezależna od renty z ZUS) jeżeli dziecko nie jest pełnoletnie, a ojciec był jednym z żywicieli rodziny

Odszkodowanie za śmierć ojca najczęściej waha się w granicach 60-120 tys. zł., jednak może ono być zarówno wyższe jak również (kiedy relacje były nadzwyczajnie bliskie) i niższe (kiedy relacje były oziębłe)